Léčba akné

Léčba akné

Možná Vás tato informace překvapí, ale úplně každý je náchylný k akné, protože jej způsobují bakterie žijící na kůži. Tyto bakterie lze laicky rozdělit na tzv.“dobré“ a „špatné“. Právě tato klasifikace kmenů bakterií ve výsledku určí frekvenci a závažnost pupínků. Teprve dle nich by se správně měla nasazovat léčba akné. Vnější projevy jsou již jen důsledkem působení bakterií, k pochopení celé problematiky tak musíme jít po stopách těchto bakterií.

Nejnovější výzkumy pokožky a související léčby akné potvrzují, že ne všechny bakterie vyvolávají akné, respektive způsobují tvorbu pupínků. Dokonce byl nalezen jeden kmen, který naopak může pomoci udržet pokožku zdravou. To může do budoucna zcela změnit strategii výrobců přípravků proti akné a celá léčba akné tak dostane jinou podobu, než s jakou se setkává v současnosti.

léčba akné

Léčba akné, jak na ni? Je možné akné zcela vyléčit?

Není zrovna dvakrát známé, že nemoc zvaná akné postihuje téměř 80 procent populace, přesněji řečeno je postihla alespoň jednou v životě. Možnosti léčby akné zůstaly stejné v posledních několika desetiletích, s jedinou výjimkou nanotechnologie. Ta představuje v posledních letech unikátní a novou metodu. Její hlavní devízou je právě to, že nanovlákna zachytávají bakterie, které jsou hlavní příčinou kožních problémů. Každopádně právě proto, že se léčba akné posunula jen velmi málo, další výzkum v této oblasti je zcela nezbytný. Tlak velkých koncernů tak neustále roste s cílem jediného výsledku – spolehlivá a účinná léčba akné. Aktuálně již není možné další vývoj stavět na antibiotické léčbě akné, zejména vzhledem ke znepokojení z dlouhodobého používání antibiotik a bakteriální rezistence.

Samozřejmě s ohledem na jedinečnost lidského jedince je v podstatě nutné pro každého pacienta volit unikátní dermatologickou léčbu akné. Když to zjednodušíme, každá pokožka by měla mít vlastní mix bakterií dle dispozic, jejího typu a charakteru. Proto je těžké najít univerzální metodu pro léčbu akné.

Odkloňme se chvíli od nejnovějších poznatků v léčbě akné, nyní si řekněme něco k samotným bakteriím.

Propionibacterium acnes je malý mikrob, který žije v oblasti mastných pórů na kůži. Působení bakterie může vyvolat imunitní reakci, která se projevuje červenými oblasti nebo otoky kůže. Ano, hovoříme o nejčastějším projevu akné. Vrátím se k jedinečnosti bakteriového genomu každého jedince, důvodu, proč je léčba akné tak složitou záležitostí. Výzkumné týmy v USA odebraly nedávno vzorky bakterie Propionibacterium acnes od 49 lidí trpících akné a 52 lidí s pěknou pokožkou. Extrahovaly DNA mikroorganismů a sledovaly genetické znaky se snahou identifikovat bakteriální kmeny. Výsledkem bylo 66! různých genomů kmenů bakterie Propionibacterium acnes (dále jen P. acnes).

jak léčit akné

Výzkum tak jen potvrdil, že léčba akné by měla začít od analýzy na úrovni mikrobů pokožky. Jedině definice role těchto bakterií stanoví správnou strategii léčby akné. Tento typ analýzy má mnohem vyšší potenciál, než standardní metody léčby akné, které spoléhaly na bakteriální kultury, nebo jen na rozdíly mezi druhy bakterií. Na chvíli se ještě věnujme zmíněnému výzkumu. Jak dopadl konkrétně? Byly identifikovány zcela unikátní kmeny P. acnes u 20% účastníků výzkumu.

Zajímavostí je, že určitý kmen P. acnes byl běžný u dobrovolníků se zdravou kůží, ale vzácný u účastníků s akné. To samozřejmě celou teorii jen potvrdilo. Odborníci na dermatologii a léčbu akné se domnívají, že tyto „dobré“ kmeny mají přirozený obranný mechanismus, který má za cíl eliminovat útočníky (viry, bakterie), které mají tendenci infikovat další buňky.

Co to znamená pro další vývoj akné, jak se změní léčba akné? Nové poznatky povedou k přípravě produktů, které budou mít za cíl zvýšit koncentraci přátelského kmene P. acnes. Léčba akné pomocí takto nově vyvinutých krémů nebo obličejových gelů či mlék by tak měla dosahovat vyšších výsledků. Uvidíme, co další vývoj kolem léčby akné přinese, ale do té doby se dá spolehlivě říci, že pokud nechcete do sebe „cpát“ antibiotika, je nejvhodnější léčba akné pomocí nanovláken. Jak jsem již uváděl, tato metoda léčby akné nezatěžuje organismus a pracuje na bázi zachytávání bakterií P. acnes.

co proti akné jak léčit akné

Jaký bude další vývoj a léčba akné, uvidíme, každopádně určitě se Vám vyplatí věnovat pozornost prevenci.

Co se prevence týče, Superplet.cz na prvním místě doporučuje – vynechte vitamín B12!
Vitamín B12, podněcuje změny aktivity bakterií obličeje. Tyto změny mají za následek podporu zánětů v obličeji, což vede ke vzniku pupínků. Právě mechanismus aktivace bakterií díky B12 je jeden z nejzajímavějších procesů v celé léčbě akné.

Vše je tedy otázkou dalšího vývoje a znalostí v léčbě akné. Již nyní však můžeme s jistou tvrdit, že pojem léčba akné nás ještě řadu let neopustí. Než nové poznatky přejdou do vývoje produktů, než dojde k testování, než daná léčba akné dostane zelenou, to je opravdu věc na dlouhou dobu.

Pokud Vás akné trápí dlouhou dobu a rádi byste akné léčili trochu jinak, vyzkoušejte tyto produkty: 

Ten, kdo má problémy s akné, tak samozřejmě chce toto řešit okamžitě. Doporučujeme Vám tyto kosmetické přípravky pro problematickou pleť značky No Cosmetics:


štítky: nadměrné pocení hlavy

Vaše SuperPlet.cz