Mikroplasty v kosmetice

Mikroplasty v kosmetice

Mikroplasty v kosmetice, týkají se i nás v ČR?

Patrně jste již zaregistrovali články v novinách či na internetu na téma znečištění oceánů od mikroplastů. Pokud ještě ne, prosím věnujte našemu článku pár chvil. Možná, že přímo Vy můžete pomoci také a to i malou změnou či aktivitou. I když naše Česká republika nemá oceán či moře, toto vážné téma se nás také týká. Každá mikroskopická částice plastu poškozuje mořský a oceánský život, jenž pak následně vstupuje do samotného potravinového řetězce. Jakékoliv ryby či produkty z mořského či oceánského světa mohou obsahovat mikroplasty. Nejen v řekách v ČR se již prokázal výskyt mikroplastů a také v tělech ryb, jenž je vnímají jako potravu.

mikroplasty v kosmetice Mikroplasty v kosmetice, řekněme jim STOP!

Řeší se mikroplasty v kosmetice?

Členové výboru pro environmentální audit vyzvali k zákazu používání mikroplastů v kosmetice do 18 měsíců poté, co se dozvěděli, že ve světových oceánech, jezerech a ústích se hromadí bilióny malých plastů. Přibližně 86 tun mikroplastik je každým rokem vypouštěno do životního prostředí.

Mikroplastické znečištění pochází z roztříštěnosti větších kusů plastového odpadu, malých syntetických vláken z oděvů a mikrobů používaných v kosmetice a dalších produktech. Mikroplasty tak můžeme najít např. ve sprchových gelech, zubních pastách, peelingu, a dalších.., jenž jsou součástí tohoto problému znečišťování. Jediné osprchování s použitím sprchového gelu s mikroplasty může způsobit, že dalších 100 000 plastových částic vstoupí do oceánu. Nejlepším způsobem, jak snížit toto znečištění, je zabránit tomu, aby se plasty v první řadě nesplachovaly do oceánů, moří a řek.

mikroplasty kosmetika životní prostředí voda Mikroplasty v kosmetice ohrožují životní prostředí

Mikroplasty v kosmetice, aneb co může způsobit 1 sprchový peeling?

Přibližně 86 tun mikroplastik se každoročně uvolňuje pouze z exfoliantů (peelingů) na obličej v rámci jednoho státu EU. A to se nebavíme o dalších kosmetických produktech. Mnoho velkých kosmetických firem se dobrovolně zavázalo, že do roku 2020 vyřadí plastové mikrokuličky z provozu.

Mikroplasty jsou součástí širší problematiky mikroplastik. Jejich malá velikost znamená, že mohou být snězeny v rámci požití ryb či všeobecně z mořského života a tyto částice mají schopnost přenášet chemikálie z mořského prostředí.

Do evropského mořského prostředí ročně vstupuje 80 000 až 219 000 tun mikroplastů.
Výbor vyzval k naléhavému výzkumu a řekl: „Pokud někdo sní šest ústřic, je pravděpodobné, že snědl také 50 částic mikroplastik“. Zatím velmi málo výzkumů bylo učiněno ohledně možných dopadů na lidské zdraví. Nemusíme mít však 5 akademických titulů, abychom si to sami domysleli.

Většina světových oceánských plastů podle hmotnosti jsou velké kusy nečistot (např. rybářské potřeby, lahve a plastové tašky). Nicméně dominantním typem odpadu jsou mikroplasty. Odhaduje se, že v oceánu se nahromadily mikroplastické částice o průměru 15-51 tun, s mikroplastmi hlášenými na hladině moře a na pobřeží po celém světě. Jsou také přítomny ve vzdálených lokalitách včetně hlubinných sedimentů a arktického mořského ledu.

kosmetika mikroplasty Mikroplasty v kosmetice – volba je na každém z nás

Co pro daný stav můžeme udělat?

Předně zvažme a zkontrolujme, jaké produkty v péči o tělo či kosmetiku sami používáme. Pokud kosmetické firmy zaregistrují tento nový trend v zájmu lidí, budou se chtít také přidat. Takže my lidé to nakonec můžeme a především ovlivňujeme. Záleží na každém, zdali se o tom zmíní, či pomůže k lepšímu stavu životního prostředí sám.

Chtěli byste kosmetiku bez mikroplastů?

Řada výrobců kosmetiky údaje o mikroplastech neuvádí a pokud ano, běžný člověk nemá šanci jakkoliv zjistit, zda je tato informace pravdivá. V tomto ohledu se proto můžeme spolehnout pouze na renomované certifikáty, které získávají výhradně kosmetické produkty, které splňují nejpřísnější kritéria ochrany životního prostředí. Kosmetika bez mikroplastů, kterou jsme objevili v Německu, se jmenuje No Cosmetics a má označení Ocean Safety. Tento certifikát zaručuje nejen to, že je absolutně bez mikroplastů a jakékoliv zatěžující chemie, ale že zároveň obsahuje plně recyklovatelné obaly. Nezanechává tedy jakoukoliv stopu, která negativně ovlivňuje oceány a vše živé v nich.

kosmetika bez mikroplastů no cosmetics ocean safety

Také máte někdy pocit, že věci se mění jen velmi těžko a jeden člověk nic nezmůže? Ano, na první pohled to tak je. O to více jsou důležité malé kroky, které dělají lepší svět. Stejně jako my lidé znečišťujeme naše oceány, jsme to právě my, kdo je můžeme také zase zachránit. Vyzkoušejte kosmetiku Ocean Safety, i touto drobností, která trvá jen pár chvil, můžete pomoci přírodě. Děkujeme Vám.